ارتودنسی

ارتودنسی همانطور که از اسمش مشخص است به مرتب و ردیف کردن دندان ها در کنار هم در یک قوس فكي می پردازد .

در این مطب دو متد ارتودنسی انجام می شود.

۱٫ متد M.B.T :

در این روش که یک متد جامع می باشد مرتب کردن دندان ها و ایجاد روابط کاملاً صحیح دندان های فک بالا و پایین از اهداف اولیه آن می باشد در این روش تا حدودی روابط فکی نیز تصحیح می شود و معمولا با کشیدن دندان های کرسی کوچک در فک بالا یا فک پایین با هم انجام می شود طول درمان این درمان حداقل ۱۸ الی ۲۴ ماه می باشد .

۲٫ متد  powerprox :

روشی منحصر بفرد می باشد که در این مطب انجام می شود. هدف اصلی این روش زیبا سازی و مرتب کردن دندان های قدامی می باشد و کمتر به هماهنگ کردن روابط دندان های خلفی بالا و پایین می پردازد این روش عمدتاً براي افراد بزرگسال که خواهان زمان درمان کوتاه تری هستند طراحی شده ( که البته در هر سنی قابل انجام است) این روش در آمریکا توسط دکتر ریک پاول جونیور ابداع شده که اینجانب نیز در مکتب ایشان تلمذکرده ام. از محاسن این روش :

۱٫ کوتاه کردن زمان درمان به ۶ تا حداکثر ۹ ماه

۲٫ روشی که در آن کشیدن دندان به حداقل می رسد

۳٫ هزینه در آن کمتر می شود

۴٫ احتمال صدمه به دندان ها کمتر می شود.

در این روش استفاده از سیم های نیکل تیتانیوم ساییدن جزئی ضلع ها جانبی دندان ها ( حداکثر ۱ میلیمتر) و گاهی کشیدن یک دندان قدامی پایین از فاکتورهای کلیدی این درمان هستند. که بدون اینکه دندان ها و یا زیبایی بیمار را به مخاطره بیاندازند به ردیف و مرتب کردن دندان ها و تا حدودی تصحیح روابط فک می پردازد.

در اين قست ميتوانيد تصاوير قبل و بعد از درمان بعضي از بيماران كه با اين تكنيك در فاطله زماني ۶ الي ۹ ماه درمان شده اند را ملاحظه نماييد:

در تمام روش های ارتودنسی استفاده از نگهدارنده ها بعد از درمان ارتودنسی لازم است که می توان از نگهدارنده های ثابت که به همکاری بیمار نیازی نیست و قابل روئیت نمی باشد استفاده کرد.