ترمیمی و زیبایی

۱٫ ترمیم دندان ها از خدمات ابتدایی مطب های دندانپزشکی می باشد که شامل حذف بافت پوسیده دندان و جایگزینی آن با مواد مصنوعی می باشد که اخیراً استفاده از مواد همرنگ دندان به جای ( ماده نقره ای رنگ ) بسیار پرطرفدار شده است این مواد همرنگ عمدتاً کامپوزیت ها و بعد وگلاس آيونومر ها و گاه مواد سرامیکی است، که ابتدای باید سرامیک ها در لابراتور ساخته شوند یکی از زیست سازگارترین مواد ترمیمی گلاس اینومرها هستند که حسن بزرگ آنها آزاد سازی فلوراید در دهان است فلوراید یکی ماده ضد پوسیدگی دندان است .

حساسیت پس از ترمیم با گلاس اینومر نسبت به ترمیم و کامپوزیت ها بسیار کمتر است ولی تنها عیب این ماده این است که میزان سایش و خطر شکنندگی این ماده از دوتای دیگر بیشتر است. گلاس ايونومر ها بهترين مواد براي پركردن دندانهاي شيري مي باشند.

اخیراً برخی شرکت ها گلای اینومرهای تقویت شده ای را به بازار عرضه کرده اند که خواص فیزیکی آن بسیار بهبود یافته و در حفرات کوچک تا متوسط دندان های عقب بخوبی بکار برده می شود و جز بهترین انتخاب برای ترمیم دندان های خلفي مي باشد استفاده توام این مواد کامپوزیت ها نیز در حفرات بزرگ بسیار سودمند است این مواد در این مطب استفاده می شوند.

اخیراً کارهای زیبایی بعد تازه ای به شاخه ترمیمی در دندانپزشکی داده است این رشته با استفاده از کامپوزیت ها و مواد سرامیکی در دندان های قدامی قابل اجراست .

در اين پروسه به درمان رنگی دندان ها – دندان های شکسته – کوتاه و بد فرم در ناحیه قدام می پردازد.

توام کردن این تکنیک با روش ارتودنسی powerprox می تواند کمک شایانی در زیبا سازی دندان های قدامی به ارمغان بیاورد.